Case

BankID till WordPress

Inloggning utan en andra identitet att hålla reda på

Vad var problemet

Många organisationer har redan BankID någonstans, kanske i en app, kanske i ett medlemssystem, där medlemmen loggar in mot organisationens egna system som i sin tur pratar med en BankID-leverantör. På webben finns sällan något av det.

Då har samma person en identitet i appen och en helt annan på sajten. Det är inte bara opraktiskt: det är två register att hålla i synk för all framtid, och två ställen där uppgifterna kan säga olika saker om samma medlem.

Varför ingen färdig koppling dög

Det finns färdiga WordPress-plugins för BankID, och de fungerar bra för det de är gjorda för: att autentisera någon mot WordPress egen användartabell. Här hade det gett exakt det problem vi ville bli av med – ytterligare en identitetskälla vid sidan av den som redan är facit. Dessutom hade lösningen krävt ett eget avtal med leverantören, med startavgift och en löpande månadskostnad, för något organisationen redan betalar för i appen.

Vi valde i stället att gå samma väg som appen: mot kundens egna funktioner för inloggning och session, som äger kontakten med GrandID. En identitetskälla, ett flöde, ett ställe att felsöka.

Hur löste vi det

Inloggningen ligger bakom ett provider-gränssnitt med två lägen — ett mockläge med fasta testdata och ett skarpt läge mot kundens miljö. Hela flödet går att köra igenom, inklusive felfall, utan att någon behöver ta fram sitt riktiga BankID för varje test.

Utöver ren inloggning täcker flödet aktivering, alltså när en befintlig medlem ska få ett konto på webben för första gången, byte av företag för den som representerar flera, och att lägga till personer under ett företagskonto. Det är olika flöden med olika regler, och de går inte att slå ihop till en knapp.

Vad resultatet blev

Samma identitet i appen som på sajten. Inget lösenord att glömma, inget separat konto att administrera, och ingen andra uppsättning personuppgifter att skydda. För organisationen blev det dessutom en kostnad mindre att ta ställning till.

Ska vi prata integrationer?

Skriv några rader om vad ni behöver. Oftast är det samma person som svarar som gör jobbet, om inte Linus hinner före.

Oftast svar inom en arbetsdag — ofta snabbare
Ingen offert utan att vi pratat först
Fast pris eller löpande — ni väljer
Hellre mejl? info@hjaltebyran.se

Rulla till toppen

Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Ta del av exklusiva kampanjer och erbjudanden enbart för dig som prenumerant, få tips och tricks inom webb och marknadsföring, recaps på våra blogginlägg och andra bra saker!

Vi skickar ut 1-2 nyhetsbrev per månad så vi lovar, du kommer INTE att bli spammad <3

Skriv in ditt namn och din e-post i fältet här bredvid och häng med du också!