Case

Mynewsdesk till WordPress

Pressrummet på egen domän, utan klipp och klistra

Vad var problemet

Pressmeddelandena skrivs och distribueras i Mynewsdesk, för det är där journalisterna och bevakningstjänsterna finns. Men de ska också synas på den egna sajten, och där tar det stopp: någon får klippa, klistra och lägga upp samma text en gång till.

I praktiken blir det inte gjort varje gång. Nyhetsrummet på sajten halkar efter, och det som borde vara ett levande bevis på att det händer saker ser i stället ut som att det stannade av i fjol.

Hur löste vi det

Pressmeddelandena hämtas via Mynewsdesks API och skrivs in i WordPress med rubrik, text och bild. De blir riktigt innehåll på sajten — sökbart, indexerbart och länkbart på kundens egen domän, i stället för en länk bort till någon annans plattform.

Hämtningen sker löpande, så ett nytt pressmeddelande dyker upp av sig självt. Ingen behöver komma ihåg ett andra publiceringssteg.

Vad resultatet blev

Ett pressrum som alltid är i takt med verkligheten, och innehåll som bygger kundens egen sajt i stället för bara distributörens.

Ska vi prata digital marknadsföring?

Skriv några rader om vad ni behöver. Oftast är det samma person som svarar som gör jobbet, om inte Linus hinner före.

Oftast svar inom en arbetsdag — ofta snabbare
Ingen offert utan att vi pratat först
Fast pris eller löpande — ni väljer
Hellre mejl? info@hjaltebyran.se

Rulla till toppen

Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Ta del av exklusiva kampanjer och erbjudanden enbart för dig som prenumerant, få tips och tricks inom webb och marknadsföring, recaps på våra blogginlägg och andra bra saker!

Vi skickar ut 1-2 nyhetsbrev per månad så vi lovar, du kommer INTE att bli spammad <3

Skriv in ditt namn och din e-post i fältet här bredvid och häng med du också!