Case

WooCommerce till PostNord

Frakten som bokas där ordern finns

Läget

Frakten bokades i ett separat gränssnitt, med uppgifter som redan fanns i ordern. Samma mönster som med etiketterna: informationen är korrekt någonstans, men den färdas mellan systemen genom en människa som skriver av den.

Vad vi byggde

Fraktbokningen kopplades mot PostNord genom en fraktplattform som samlar transportörerna bakom ett API. Adress, kolliuppgifter och referens kommer från ordern. Det som händer efteråt — sändningsnummer och status — hamnar tillbaka på ordern, så att kundtjänst kan svara på ”var är mitt paket” från samma vy som de redan har uppe.

Valet att gå via en fraktplattform i stället för direkt mot transportören var medvetet. Kunden kan byta eller lägga till transportör senare utan att kopplingen behöver byggas om från grunden.

Vad det gav

Packningen sker på ett ställe. Orderhistoriken innehåller hela sanningen om en leverans, inte halva.

Ska vi prata e-handel?

Skriv några rader om vad ni behöver. Oftast är det samma person som svarar som gör jobbet, om inte Linus hinner före.

Oftast svar inom en arbetsdag — ofta snabbare
Ingen offert utan att vi pratat först
Fast pris eller löpande — ni väljer
Hellre mejl? info@hjaltebyran.se

Rulla till toppen

Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Ta del av exklusiva kampanjer och erbjudanden enbart för dig som prenumerant, få tips och tricks inom webb och marknadsföring, recaps på våra blogginlägg och andra bra saker!

Vi skickar ut 1-2 nyhetsbrev per månad så vi lovar, du kommer INTE att bli spammad <3

Skriv in ditt namn och din e-post i fältet här bredvid och häng med du också!